banner53

Dünya Emanettir

banner95
Dünya Emanettir
banner112

“Allah-u Zülcelal bu dünyayı bizlere emanet olarak vermiştir. Peki emanetin kimseye faydası var mıdır? Bir kişi birisine bir müddet sonra almak üzere bir emanet bıraktığında, bu emanetin o kişiye bir faydası olmaz. Nihayet müddet dolduktan sonra sahibi gelir ve geri alır. İşte dünya da böyledir. Herkesin elinde emanettir. Onun için insanın hakiki malı, Allah-u Zülcelal'e karşı yaptığı salih amellerdir.”

Seyda Muhammed Konyevî rahmetullahi aleyh 

“Bizim yolumuz sohbettir. Halvette, yalnızlıkta şöhret vardır. Şöhret ise afettir. Hayır ve bereket cemiyette, bir araya gelmektedir. Bu da sohbet ile olur. Sohbet, bir kimsenin arkadaşında fani olmasıyla, arkadaşını kendine tercih etmesiyle hasıl olur.”

Şah Nakşibend rahmetullahi aleyh 

“Allah Teâlâ ilim nurlarını insanoğlundan esirgememiştir; Allah Teâlâ cimrilik yapmaktan münezzehtir. İlim nurlarının kalplere akmamasının sebebi, o kalpleri doldurmuş bulunan bulanıklıklar ve kötülüklerdir. Çünkü kalpler kaplara benzer; bir kap su ile dolu ise, havanın o kaba girmesine imkân yoktur. Kalp mâsiva ile dolu oldukça Allah'ın celâl marifeti oraya girmez.”

İmam Gazalî rahmetullahi aleyh 

"İnsanın yaratılmasından murad, kulluk yapmasıdır. Kulluğun özü de, her halükarda Allah-u Teala'yı unutmamaktır."

Ubeydullah Ahrar rahmetullahi aleyh 

“Ağlamayı hafif görüp geçmeyelim. Dünyanın servet ve nimetinin çabucak yol olması ve neticesinin tehlikesi apaşikar olduğu kadar (Allah aşkı ve korkusundan)ağlamanın da keramet, selamet, saadet ve gelecekteki rahatı da açıktır.” 

Esad Erbilî rahmetullahi aleyh

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa erik
Mustafa erik - 5 ay Önce

Bu haber çok güzel

banner63
SIRADAKİ HABER