banner54

Çocuklarımıza ne kadar değer veriyoruz?

Bir eğitim uzmanı küçük çocukların süngere benzediğini söylemiştir.Nasıl ki sünger seçip ayırmadan herşeyi içine çekiyorsa çocuklar ailelerinin kültürünü farkında olmadan içselleştirirler. İyi- kötü, doğru- yanlış demeden neyi görürlerse benimserler.

banner95
Çocuklarımıza ne kadar değer veriyoruz?
banner112

İman, ibadet ve ahlak eğitimi ailede verilir. Çünkü çocukların gözünde anne baba en etkili hayat rehberidir. 
Çocuklar hayatlarının merkezine hangi değeri koyacaklarını ailelerinden öğrenirler. Aileleri en çok neye önem veriyorsa onlar da ona önem verirler. Hayatlarını hangi hayat tarzına göre şekillendiriyorsa onlar da ona göre şekilendirir.

Bilhassa bilinçli ve inançlı bir ailede yetişen çocuklar ailelerinin değerlerini benimser. Çünkü ne istediğini bilen, neyi neden yaptığının farkında olan bir ebeveyn çocuk için ikna edici bir örnektir. Anne baba kendini iyi yetiştirmişse, kültürlü ve donanımlıysa çocuğun saygısını kazanır. Anne baba tutarlı ve kararlı bir şekilde inancını yaşıyorsa çocuğa güven verir.

Psikoloji ve pedagoji uzmanları da bu gerçeği tasdik eder. Bir eğitim uzmanı küçük çocukların süngere benzediğini söylemiştir.Nasıl ki sünger seçip ayırmadan herşeyi içine çekiyorsa çocuklar ailelerinin kültürünü farkında olmadan içselleştirirler. İyi- kötü, doğru- yanlış demeden neyi görürlerse benimserler.

Çocukların tenkit kabiliyeti çok sonraları, ergenlik çağına doğru gelişir. Hem çocuklar doğruyu yanlışı da ailelerinden öğrenirler. Bu sebeple eleştiri yeteneklerini kullanmayı da aileleri sayesinde geliştirirler.

Bu sebeple çocuklarımıza nasıl örnek olduğumuz çok önemlidir. Ayrıca çocuklarımızın zihni ve ruhi gelişimi için evde onlara nasıl bir kültür atmosferi oluşturduğumuz da çok önemlidir. Onların yanında nelerden bahsettiğimiz, nasıl bir üslupla bahsettiğimiz, neyi övüp neyi kötülediğimiz… çocuğumuzun bizden en çok duyduğu isimler ve kavramlar… bütün bunlar çocuğumuzun iç dünyasındaki pusulayı sürekli etkiler.

Ömer Faruk TÜRK

YORUM EKLE
banner60
SIRADAKİ HABER