banner53

"Çocukları camiden ve Kur'an-ı Kerim kurslarından soğutmayalım"

ŞANLIURFA - Yaz Kur'an kursuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Şanlıurfa İl Müftüsü Açık, çocukların camiden ve Kur'an-ı Kerim kursundan soğumaması için dikkatli davranılması gerektiğini söyledi.

banner99
"Çocukları camiden ve Kur'an-ı Kerim kurslarından soğutmayalım"
banner112

Yaz tatiliyle birlikte her yıl çocuklar, Kur'an-ı Kerim öğrenmek için cami ve Kur'an kurslarına akın ederken, bu yılki kurslar 25 Haziran Pazartesi günü başlayacak.

Pazartesi günü başlayacak olan yaz Kur'an kursuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Şanlıurfa İl Müftüsü İhsan Açık, kursların 17 Ağustos'ta sona ereceğini dile getirdi.

Açık, "Türkiye çapında bu yılki yaz Kur'an kurslarımızın teması 'Camide Çocuk Sesi Vatanımın Neşesi' olarak belirlendi. Camide cıvıl cıvıl ses duymak istiyoruz. Bütün çocuklarımızı kız-erkek olmak üzere camiye ve Kur'an kurslarımıza bekliyoruz. 8 haftalık bir süre içerisinde ve 2 dönem şeklinde olacak. Ayrıca, diyelim ki bir kardeşimiz bir dönem Kur'an kursuna Şanlıurfa'da gitti. Tatilde başka bir şehre gittiğinde orada yaz Kur'an kursuna gitmek istiyorsa 'Ben Şanlıurfa'da bir dönem geçirdim.' diyerek Kur'an kursunda kaldığı dersten devam edebilecek. Öğrenciler için istedikleri şehirde Kur'an kursları devam edecektir." dedi

Şanlıurfa'daki kurslarda 3 bin öğretici görev alacak

Şanlıurfa genelinde yaz Kur'an kurslarında yaklaşık 3 bin kişinin öğreticilik yapacağını ifade eden Açık, "Şanlıurfa İl müftülüğü olarak, imam-hatip, Kur'an kursu hocalarımız, sözleşmeli ve kadrolu fahri Kur'an kursu hocalarımız olmak üzere tam 3 bin hocamızla yaz Kur'an kurslarını yürüteceğiz. Bizim istediğimiz şu, yaşı küçük büyük fark etmez mutlaka çocuklarımızı camiye ve Kur'an kurslarına getirip Kur'an'la buluşturalım. Peki, biz yaz Kur'an kurslarında ne öğreteceğiz? Öncelikle çocuklarımızı elifba cüzünden başlatarak, Kur'an-ı Kerim'i okumasını sağlamak için çaba sarf edeceğiz. Namazla ilgili duaları öğreteceğiz. Kısacası, dini bilgi olarak bir kişinin bilmesi gereken şeyleri bütün öğrencilerimize öğreteceğiz." şeklinde konuştu.

"Çocukların camiden ve Kur'an-ı Kerim kurslarından soğumasına sebep olmayalım"

Kız ve erkek öğrencilerin ayrı ayrı ders alacaklarını aktaran Açık, cami cemaatinin camiye ve yaz Kur'an kursuna gelen öğrencilere ters davranmamaları gerektiğini söyleyerek, "Ders için kadrolu bayan hocalarımız var ama bu yeterli olmadığı için biz ders ücreti şeklinde de 600 civarında bayan hoca ayarladık ve kız çocuklarına bu hocalarımız ders verecektir. Erkek öğrencilerimize de aynı şekilde erkek öğretici hocalarımız ders verecektir. Bu çocukların bizim olduğunu ve bu çocuklara sahip çıkmamız gerektiğini söylemek istiyorum. Bu sebeple de çocuklarımızın mutlaka camiye ve Kur'an-ı Kerim kursuna gelmesi için biz büyükler vesile olalım. Bir çocuğun camiden ve Kur'an-ı Kerim kursundan soğumasına sebep olmayalım. Bu konuda biraz daha gayret gösterilmesini bütün Urfalı kardeşlerimden rica ediyorum." ifadelerini kullandı.


 

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2018, 19:13
YORUM EKLE
banner61
SIRADAKİ HABER