banner53

Çocuklar ve Youtuber’lar

banner100
Çocuklar ve Youtuber’lar
banner112

Anne babaların çok şikayet ettiği bir konu da, çocukların internette çok fazla zaman geçirmesidir. Yapılan araştırmalara göre, 2000 yılından sonra doğan, Z kuşağı veya teknoloji kuşağı diye isimlendirilen nesil, dijital dünyanın içine doğuyor. Çocukların en çok izlediği sitelerden birini de You Tube sitesi oluşturuyor. 

‘You Tube’ bir video paylaşım sitesi olarak on üç yıl önce Amerika’da kuruldu. Dünyada en çok tıklanan web sitelerinin başında yer alıyor. Hatta artık You Tube sitesinde bir kanal sahibi olup kendi çektiği videoları yayınlamak bir meslek dalı haline geldi. Bu mesleğin adı da: "YouTuber"’lık.

You Tube sitesi, çok tıklanan videolara reklam vererek reklam gelirlerini o videoyu hazırlayanla paylaşıyor. Aslında You tube sitesinde faydalı bilgiler, tecrübeler, dersler ve sohbetler de paylaşılabiliyor. Ama nefse hoş geldiği için en çok tıklanan videolar komik ve eğlenceli videolar oluyor. 

You Tube kanallarında şöhreti yakalayan programcıların birçoğu, genel ahlaka aykırı, küfürlü, argo konuşmalarıyla biliniyor. Anne babalar çocuklarının dilinde küfürlü konuşmalar duydukları zaman haliyle endişeleniyorlar. 

İnternet fenomeni adıyla tanınan bu şöhretlerin her hareketi çocuk ve gençlere örnek oluyor. Onların alaycı, her şeyi hafife alan tavırları çocukların davranışlarını etkiliyor. Birçok çocuk ve genç bu kanalların yapımcılarından kötü örnek alarak anne babasına isyan ediyor, kural tanımıyor, aklına eseni yapıyor. Kısacası olgun ahlak ve edebe dair bütün öğretilenlerin tersini yapıyor. 

Bu olup bitenlere baktığımız zaman anlıyoruz ki, anne ve babaların çocuklarına, internete bağlanan dijital aletler, yani cep telefonu, dizüstü bilgisayar, tablet vesaire cihazları alırken çok dikkatli olması gerekiyor. Anne babalar kendileri kontrol edemedikleri bir cihazı çocukların eline teslim etmemeliler. 

Çocuklar Sevdiklerini Örnek Alır

Çocukların ve gençlerin gelişim sürecinde bazı dönemlerin büyük önemi var. Mesela ergenlik çağındaki çocuk ve gençler için sevilmek, beğenilmek, onaylanmak çok önemli oluyor. Bundan dolayı kendilerine sevilen, popüler olan kişileri örnek alabiliyorlar. Bazen onlara çok fazla güvenip, her dediğini doğru zannedebiliyorlar. Kendi hayatlarını basit ve alelade görürken, onları, sırf şaklabanlık yapıp şöhret oldukları için çok iyi bir iş yapıyor zannedebiliyorlar. 

İşte bu yüzden anne babaların çocuklarının eline kontrolsüzce cep telefonu veya bilgisayar türleri vermemesi gerekiyor. 

You Tube kanalı fenomenlerinin bazısı acımasız ve sorumsuz davranışları ile dikkat çekiyor. Bu anormal davranışları ilginç, sıra dışı ve cesaret isteyen davranışlar gibi lanse ediyorlar. Bu tavırlar henüz akılları yeterince olgunlaşmamış gençleri etkileyebiliyor. 

Tehlike zannedildiğinden çok daha büyük... Bazı şarkıların sözleri veya klipleri uyuşturucuyu özendirici içeriklere sahip olabiliyor. Ahlaka aykırı ve anormal haller içinde olan gruplara katılmaya teşvik edebiliyor. Zaten birçok şarkı sözü ve klibinde zina ve fuhuş normal gösteriliyor ve özendiriliyor. Ahlak ve edeb kuralları modası geçmiş fikirler olarak hafife alınıyor. 

İşte bu ve buna benzer birçok problem, You Tube kanallarının da kontrol edilmesi gerektiği gerçeğini gündeme getirdi. Artık Youtube firması da reklam ve kullanım politikalarını yeniden belirledi. Biz Müslümanlar da bu konularda tepkilerimizi daha çok dile getirmeliyiz. Kendi hassasiyetlerimizi yansıtmalıyız. 

Bebekler İçin Youtube 

Son zamanlarda anneler bebeklerini oyalamak için sık sık akıllı telefonla You Tube sitesinden bebekler için hazırlanmış bebek şarkıları, çizgi filmler yapımlar açıyor. Annelerin bu eğilimini gören içerik üreticileri bebek ve küçük çocuklar için bol bol yapımlar üretmeye başladı. 

Ancak bebeklerin hareket edip oyun oynamaları gereken çağda sabit oturup cep telefonunun ekranına bakması hiç de doğru değil. Üstelik bu yapımlar çocukları sürekli eğlence bağımlısı haline getiriyor. İleride çocuklar okula başladıklarında gerçek eğitimi sıkıcı bulup başarısız olabiliyorlar.

Küçük yaştan itibaren internet kullanımına alışan çocuk ve gençler büyüdükleri zaman gerçek hayatı sıkıcı bulup sık sık sanal dünyaya kaçıyor. En çok da komik ve eğlenceli videolara tıklıyor. Çocuklarının ne izlediğinden ebeveynleri çoğu zaman haberdar bir olmuyor. 

Henüz neyin doğru neyin yanlış olduğunu bilmeden maruz kaldığı görüntüler, çocukların o körpe beyinlerine işliyor. Ne yazık ki anne babaları, “Böyle konuşmak ayıptır, bunu yapmak günahtır,” demeye başladığı sıralarda çocuklar çoktan asilik ve vurdumduymazlığı bir ahlak örneği olarak benimsemiş oluyorlar. 

Çocuklarımızı düzgün ahlaklı, şuurlu, dinini bilen kişiler olarak yetiştirmek istiyorsak ona karşı sorumluluklarımızı bilmeliyiz. En büyük sorumluluğumuzun da onları korumak olduğunu unutmamalıyız. 

Çocuklarımızı dinimizin emrettiği şekilde güzel ahlaklı yetiştirmemiz için kötü etkilendiği şeylere kontrolsüzce maruz kalmasına engel olmalıyız. 

Neler Yapabiliriz? 

Çocukların sanal dünyayı doğru şekilde kullanımı için yapabileceklerimiz:

1- Çocuğunuzun eline cihaz verip kendi haline terk etmeyin. Derslerini, görevlerini, ibadetlerini yaptıktan sonra internete bağlanan bir cihazla vakit geçirmesine izin verin. Bu sürede de birlikte bir yapım seçin ve birlikte izleyin. Elbette onun istediği şeyleri seçmesine de izin verin. Biraz gülüp eğlenmesine fırsat verin. Ama siz de yanında olun. Sizin yanınızdayken ahlaka aykırı bir şey seçmeyecektir. 

2- Çocuklar büyüdükçe ailelerinin yanında zaman geçirmek istemiyorlar. Eğer çocuğunuzu kontrol edemiyorsanız, onun tıkladığı adresleri daha sonra inceleyin. Bunun için internet geçmişini (Ctrl+h) açın ve izledikleri kanalın adını öğrenin, içeriğini izleyin. Eğer içerikte görüp duyduğunuz şeyleri anlamıyorsanız, aynı youtuber’ın birkaç videosunu izleyin, hakkında araştırma yapın. Böylece onun jargonunu anlamış, kafa yapısını çözmüş olursunuz. Daha sonra bu zihniyetin eleştirisi üzerine çocuğunuzla konuşun. 

3- Ergenler ve gençler internette “izlenme geçmişi” ni silebiliyorlar. Ama silmiş olsa bile siteyi açtığınızda çıkan öneriler, onların daha önce izlediği konularla alakalı olacaktır. YouTube sayfasında, yan sütunda çıkan öneriler, çocuğunuzun son izlediği videoların benzerleridir. Böylece neler izlediğinden haberiniz olur. Çocuğunuzun you tube hesabı varsa orada geçmişte tıkladığı videolara benzer öneriler gelecektir. 

4- Eğer çocuğunuz uygun olmayan içerikleri seyrediyorsa, bunlar hakkında konuşun. Bu içeriklerin neden uygun olmadığını anlatın. Bu konularda şuurlandırın. Böyle çirkin şeyleri seyretmenin insan ruhunu zehirlediğini anlatın. Böyle kişilere para kazandırmaması için öğüt verin.

5- Çocuğunuzun bu fenomenleri kahraman gibi görmemesi için onları eleştirme yeteneği kazandırın. Mesela “Bu kişi hakkında ne düşünüyorsun? Böyle kibirli, alaycı ve ağzı bozuk olması iyi bir şey mi?” diye sorun. Eğer kendiniz konuşamıyorsanız onunla konuşabilecek bir hoca efendi, öğretmen veya tecrübeli kişilerden yardım alın.

6- Elbette asıl önemli olan çocuğu casus gibi izlemek değil, onu doğru alışkanlıklara yönlendirmek. Bunun için faydalı yapımları inceleyin. Mesela çocuğunuzun sıkılmadan izleyip bilgi edineceği, dini ve milli şuura sahip olacağı faydalı kanalları seçin. Onlara önerilerde bulunun.

7- Çocuğunuzun, sizin seçip onayladığınız videoları seyretme ihtimalini artırmak için, belgesel, sohbet, dini bilgi, ahlaka aykırı olmayan uygun içerikli siteleri tıklayın. Böylece youtube kanalı size bu tıkladığınızın benzeri siteleri önerir. Çocuğunuz bilgisayarı açtığı zaman çıkan önerileri merak edip tıklayabilir. 

8- Elinize cep telefonu alıp ailenize sırtınızı dönmeyin. Onlarla faydalı sohbet ve zararsız, aileye uygun içerikleri paylaşın. Bunlar için fazla zaman harcamak istemiyorsanız bile en azından ara sıra yanına uğrayıp tavsiyelerde bulunun. 

9- Çocuklarımız hiç bir şey bilmez olarak dünyaya gözlerini açar. Her şeyi bizden öğrenmeye ihtiyaçları var. Bunu unutmayın. Onlara güzel ahlakı öğretin. Asıl sevilmeye ve örnek alınmaya layık olan Rasulullah sallallahu aleyhi vesellemi, Allah dostlarını, yüksek ahlaklı ve karakterli kişileri övün, onların ahlakını sevdirin.

10- Çocuğunuza zaman ayırın. Onunla birlikte camilere, sohbetlere gidin. Bunun yanında hoşlanacağı ve oyun oynayıp enerjisini harcayacağı faaliyetlere de yönlendirin. Mesela spor yapmak, oyun oynamak gibi. Çevrenizdeki şuurlu ailelerle konuşup işbirliği yaparak çocuklarınız için faydalı kurslar, okuma grupları, dernek vakıf faaliyetleri, geziler tertipleyin. Yaşlarına uygun bir şekilde eğitim görürken kendi yaşıtlarıyla sosyalleşebilecekleri ve hoşça vakit geçirecekleri faaliyetler düzenleyin. 

11- En önemlisi çocuklarınızın dini manevi eğitim almasına çok önem vermelisiniz. Dünyevi eğitimi önemseyip dini manevi eğitimi ihmal etmemelisiniz. Bu sebeple çocuklarınız için medrese, Kuran kursu, İmam Hatip ortaokulu ve lisesi gibi eğitim müesseselerini seçin. En azından temel dini bilgilerini edinmesini sağlayın. Ayrıca burada kendisi gibi dindar ailelerin çocuklarıyla sosyalleşmesini sağlamış olursunuz. Böylece çocuğunuz iyiyi kötüyü ayırt edebilir. Bu zamanda onu devamlı koruyamazsınız, ama doğruyu yanlışı öğrenmesini sağlayabilirsiniz.

12- Eğitimin etkili olması için belli bir yaşa kadar verilmesi gerekir. Malum ağaç yaşken eğilir derler. Geç kalındığı zaman artık fayda vermez. Küçük yaştan itibaren çocuklarınıza bol bol zaman ayırın. Kendiniz de güzel örnek olun. Kalbine Allah'a karşı takvalı olma duygusunu yerleştirin. Allah'ın bizi her zaman her yerde gördüğünü, her halimizden haberdar olduğunu hatırlatın. 

13- Çocuklar anne babalarında en ufak bir samimiyetsizlik görseler onun söz ve telkinlerinden etkilenmezler. Bu sebeple ihlaslı ve samimi olun.

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2018, 12:59
YORUM EKLE
banner63
SIRADAKİ HABER