banner57

YSK’dan Son Dakika Kararı

2019 Mahalli İdareler Genel Seçimlerin üzerinden tam 23 gün geçti İstanbul'da seçim neticeleri ise hala kesinleşmedi.

banner99
YSK’dan Son Dakika Kararı
banner112

AK Parti ve MHP'nin İstanbul seçimlerin iptal edilerek yenilenmesine yönelik başvurusu dün YSK gündemine tekrardan geldi.

5 saat boyunca müzakerelerde AK Parti ve MHP temsilcileri itiraz taleplerine dair görüşler paylaşırken CHP de iddialara dair cevap verdi.

YSK'nın itirazları görüştüğü oturum devam ediyor.

KHK'LI SEÇMEN KARARI

Toplantıdan ara kararlar çıktı. Kurul, AK Parti'nin KHK ile ihraç edilenlerin oy kullanamayacağına yönelik itirazını reddetti.

KISITLI SEÇMEN İDDİASI ARAŞTIRILACAK

YSK, AK Parti'nin olağanüstü itiraz dilekçesinde yer alan kısıtlı, ölü ve engelli seçmenler olduğu iddiasını da mercek altına aldı. Kurul, verdiği ara kararında, toplam 41 bin 132 seçmen ve memur olmayan sandık kurulu başkan ile üyelerin araştırılması gerektiğini belirtti.

İTİRAZ DİLEKÇESİNDE YER ALAN İDDİALAR

AK Parti'nin itiraz dilekçesinde; 2 bin 308 kısıtlı, 1229 ölü seçmen yerine oy kullanıldığı ve 10 bin 290 seçmen hem cezaevlerinde hem başka seçmen listelerinde kayıtlı olduğu, 5 bin 287 hükümlünün İstanbul seçmen listesine yazıldığı ve İstanbul'daki yerleşim yeri adresi cezaevi olan 236 seçmenin tespit edildiği ve İstanbul genelinde 18 yaşın üzerinde zihinsel engeli bulunan 21 bin 782 kişinin seçmen listelerine yazıldığı kaydedilmişti.

EK DİLEKÇE

AK Parti, İstanbul seçimin iptali için YSK'ya, KHK ile kamu hizmetinden çıkarılan seçmenlerin olduğu listeyi içeren ek dilekçe de sunmuştu.

AK Parti'den sonra MHP de YSK'ya başvurarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Maltepe İlçe Belediye Başkanlığı seçimlerin iptalini istemişti.

OY FARKI 13 BİN 729

İstanbul İl Seçim Kurulu'nun birleştirme tutanaklarına göre; Ekrem İmamoğlu 4 milyon 169 bin 765; Binali Yıldırım ise 4 milyon 156 bin 036 oy almıştı. Aradaki fark 13 bin 729 olarak gerçekleşmişti.

KAYNAK: A HABER

YORUM EKLE
banner60
SIRADAKİ HABER