banner56

YSK’dan İstanbul İçin Yeni Ara Karar

AK Parti Yüksek Seçim Kurulu Temsilcisi Recep Özel, Kurulun İstanbul seçimlerine dair 5 bin 315 kısıtlı seçmenin daha araştırılmasına dair ara karar verildi.

banner99
YSK’dan İstanbul İçin Yeni Ara Karar
banner112

Özel, yaptığı açıklamada, dün AK Parti olarak İstanbul seçimlerine yönelik YSK'ya yeni bir dilekçe verdiklerini söyledi.

YSK'ya, 5 bin 315 kısıtlı seçmenin mahkeme kararlarıyla birikte oy kullanmayacaklarına dair listeyi sunduklarını söyleyen Özel, Kurulun bu konuların araştırılması için tekrardan bir ara karar oluşturduğunu bildirdi.

Özel, 5 bin 315 kısıtlı seçmenin daha araştırılmasıyla ilgili ilçe seçim kurullarına 5 gün süre verildiğini, sürenin bugünden başladığını söyledi.

Özel, bu durumun süreci biraz daha uzatabileceğini söyleyerek, " İlçe seçim kurullarımız çok hızlı hareket ediyorlar. Bazı ara kararları yerine getirme noktasında toplantılarını, araştırmalarını yapıyorlar. Peyderpey cevaplar gelmeye başlayacak.

Özel, böylelikle toplamda araştırılacak seçmen sayısı 46-47 binlere çıktığını söyledi:

41 BİN 132 SEÇMENİN ARAŞTIRILMASI KARARLAŞTIRILDI

AK Parti, 41 bin 132 seçmen arasında 2 bin 308 kısıtlı, hayatta olmayan bin 229 kişi bulunduğunu, 10 bin 290 seçmenin hem cezaevlerinde hem başka seçmen listelerinde oy kullandığını iddia etmişti.

AK Parti ayrıca İstanbul seçmen listesinde kayıtlı 5 bin 287 hükümlünün oy kullandığını, İstanbul'daki yerleşim yeri adresi "cezaevi" olan 236 seçmen ile İstanbul genelinde 18 yaşının üzerinde zihinsel engeli bulunan 21 bin 782 kişinin seçmen listelerine kaydedildiği iddiasını YSK'ya taşımıştı.

Ara kararlarda 41 bin 132 seçmen ile memur olmayan sandık kurulu başkanı ve üyeleri ile iddiaya konu diğer seçmenlerin durumlarının araştırılması kararlaştırıldı.

Kurul ayrıca, AK Parti'nin kısıtlı seçmenlerin oy kullandığı yönündeki iddiasıyla ilgili ilçe seçim kurullarından bilgi ve belge istedi.

KAYNAK: A HABER

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2019, 19:48
YORUM EKLE
banner59
SIRADAKİ HABER