banner57

Saat Belli Oldu: YSK Bugün İstanbul İçin Toplanıyor

İstanbul seçimlerine iptal edilerek yenilenme talebiyle YSK'ya olağanüstü itirazda bulunan AK Parti kısıtlı seçmen, ölü seçmen, cezaevindeki tutuklu ve hükümlülerin yerine oy kullanma, zihinsel engellilerin durumu ile kamu görevlisi olmayan sandık başkanı ve görevlilerin araştırılmasını talep etmişti.

banner100
Saat Belli Oldu: YSK Bugün İstanbul İçin Toplanıyor
banner112

MHP, Maltepe'de sandık kurulu başkan ve üyeleri araştırılması talebinde bulunmuştu. YSK tarafından kısıtlı seçmen ile sandık kurulu başkan ile üyeleri araştırılması kararı verildi.

SK'nın ilçe seçim kurullarından gönderilen bilgi ve belgeleri inceleme yaparak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi ile ilgili nihai kararını bu hafta içinde açıklaması bekleniyor.

Araştırma neticeleri üzerinde incelemelerde bulunacak olan heyet bir ara karar verebilir. Araştırmaların yeterli görülmesi durumunda YSK nihai kararını vermesi bekleniyor.

Kısıtlı seçmen

YSK, AK Parti'nin itiraz dilekçesinde öne sürdüğü 41 bin 132 kısıtlı seçmen iddiasının araştırılmasına karar vermişti. İstanbul seçimlerine dair ilçe seçim kurullarından kısıtlı seçmen, ölü seçmen, cezaevindeki tutuklu ve hükümlülerin yerine oy kullanma, zihinsel engellilerin durumu ile kamu görevlisi olmayan sandık başkanı ve görevlilerin araştırılmasını istemişti.

YSK, MHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Maltepe İlçe Belediye Başkanlığı seçimi hakkında yaptığı olağanüstü itirazda verdiği ara kararda ise sandık kurulu, başkan, memur ve üyelerin görevlendirilmesinde esas alınan listelerin, hangi kurumlardan temin edildiği hakkında Maltepe 1. ve 2. ilçe seçim kurullarından bilgi istemişti.

Ek dilekçe

İstanbul seçimlerine dair yapılan olağanüstü itirazların hukuki dayanağının olmadığını iddia eden CHP ise AK Parti ve MHP tarafından yapılan başvuruların reddedileceğini öngörüyor.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek ve İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu YSK'nın kısıtlı seçmenlerle ilgili çizelgesini paylaşarak, YSK'nın bulgularına göre İstanbul'un tüm ilçelerinde 766 "kısıtlı seçmen" bulunduğunu belirtmişti.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz da katıldığı bir TV yayınında "KHK ile kamudan ihraç edilenlerin oy kullanmasına dair YSK'ya ek dilekçe vereceğiz.

KAYNAK: A HABER

YORUM EKLE
banner62
SIRADAKİ HABER