banner58

NSU davasında hak yerini bulmadı

Almanya'da görülen NSU davasıyla ilgili açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı, gerçek suçluların ortaya çıkarılmadığını kaydetti.

banner97
NSU davasında hak yerini bulmadı
banner112

Dışişleri Bakanlığı tarafından, Almanya'da görülen "Nasyonal Sosyalist Yeraltı" (NSU) isimli örgütün davasında verilen karar hakkında açıklama yapıldı.

Açıklamada, "Almanya'da 2000-2007 yılları arasında 8'i Türk 10 kişinin öldürülmesi, çeşitli bombalı saldırılar ve silahlı soygun suçlarının faili olan 'Nasyonal Sosyalist Yeraltı' (NSU) isimli Neo-Nazi terör örgütünün üye ve destekçilerinin 5 yıldır devam eden yargılama süreci bugün sona ermiştir. Almanya'da İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana en büyük ırkçı terör faaliyeti olarak tanımlanan davaya ait süreç, ülkemiz ve Almanya Türk toplumu tarafından en başından beri yakından takip edilmiştir." denildi.

"Gerçek suçlular ortaya çıkarılmamıştır"

Söz konusu dava sonucunda baş sanığın müebbet hapis cezasına ve diğer 4 sanığın ise değişen süreli hapis cezalarına çarptırılmalarının not edildiğinin bildirildiği açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bununla birlikte, maalesef bugün verilen karar, NSU cinayetlerinin arka planını ve derin devlet ile istihbarat içindeki bağlantılarını tüm boyutlarıyla açıklığa kavuşturmamış, gerçek suçlular ortaya çıkarılmamıştır. Bu bakımdan kararı, adaletin tecellisi ve kamu vicdanının rahatlatılması bakımından tatmin edici bulmuyoruz. Soruşturmaların başlangıç aşamalarında pek çok önyargıyla karşılaşan ve mağdur edilen kurban aileleri ile Almanya'daki Türk toplumunun duyguları, henüz dinmemiş acıları milletimizce paylaşılmaktadır. Bu vesileyle, NSU cinayetleri gibi, 1985 yılında Hamburg, 1992 yılında Mölln, 1993 yılında Solingen'de Türklere karşı düzenlenen ırkçı saldırıların da zihinlerimizde tazeliğini koruduğunu hatırlatmak isteriz."

"Konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz"

Bundan sonraki aşamada konunun takipçisi olunacağının kaydedildiği açıklamada, "Şansölye Merkel'in 2012 yılında verdiği söz çerçevesinde NSU cinayetlerinin ve diğer faili meçhul kalan, ırkçı, yabancı düşmanlığı saikli cinayetlerin faillerinin tamamının adalete teslim edilmesi, Almanya'daki Türk toplumunun devletin güvenlik ve yargı kurumlarına güvenlerinin güçlendirilmesi bakımından önem taşımaktadır. Bundan sonraki aşamada da konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz. Ayrıca, Almanya'daki ırkçılık ve yabancı düşmanlığının zirve noktalarından birisini teşkil eden NSU cinayetlerinin benzerlerinin tekrarlanmaması ve Avrupa'da artan ırkçılıkla mücadelenin taviz verilmeden yürütülmesi için AFC makamlarından her türlü tedbiri almalarının, bu kapsamda özellikle siyasetçilerin ve medyanın popülizme kapılmadan aklı selimle hareket etmeleri gerektiğinin önemine bir kez daha vurgu yapmak istiyoruz." şeklinde belirtildi. 

YORUM EKLE
banner64
SIRADAKİ HABER