banner56

Kalın: İdlib saldırısı ciddi diplomatik ve siyasi sonuçları olur

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İdlib'e yönelik saldırılara ilişkin açıklamalarda bulunarak, saldırıların diplomatik ve siyasi sonuçlarının olacağını söyledi.

banner97
Kalın: İdlib saldırısı ciddi diplomatik ve siyasi sonuçları olur
banner112

Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısının ardından gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İdlib'e yönelik saldırılara ilişkin açıklamalarda bulunarak, saldırıların diplomatik krizlere neden olacağını ifade etti.   

İdlib'e yönelik saldırılara ilişkin konuşan Kalın, "İdlib'in Güney uçlarından itibaren süren saldırıları görüyoruz. Cumhurbaşkanımızın bir ABD gazetesinde yazdığı yazıda olduğu gibi dünyanın elini taşın altına koyması lazım. İdlib'e yönelik saldırı sadece insani felakete yol açmaz. Ciddi diplomatik ve siyasi sonuçları da olur mesajını ilettik. Yüzbinleri etkileyecek bir göç dalgası başka komplikasyonlara da yol açar. Göç dalgası Avrupa'yı da etkiler. İnsani duyarlılık gösteren tarafın Türkiye olduğu açık ve net. Beklentimiz tüm tarafların yapıcı katkı sunması." dedi.

Kalın, "Cumhurbaşkanımız BM'nin ardından Almanya'da devlet ziyareti gerçekleştirecek. New York'tan doğrudan Almanya'ya geçecek. Almanya ile köklü ilişkilerimiz var. Güçlü bağlarımızın olduğu bir ülke. Avrupa'nın lider ülkelerinden biri. Bu ziyareti önemsiyoruz. Pozitif olarak gideceğiz. Alman mevkidaşlarımız da kapsamlı hazırlık yapıyor. İki ülke ilişkilerine katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Cumartesi günü Cumhurbaşkanımı Azerbaycan'ı ziyaret edecek." ifadelerini kullandı.

ABD'nin skandal Filistin kararı

ABD'nin Filistin Kurtuluş Örgütü ile ilgili kararına da değinen Kalın, "Bu hamle Trump yönetiminin taraf olduğunu teyit ediyor. Bu hamle ABD'nin tarafsız arabuluculuk ilkesini yitirdiğini gösteriyor. Filistin halkına haksızlık olarak değerlendiriyoruz. Elimiz kolumuz bağlı değil. Cumhurbaşkanımız bununla ilgili bir çalışma başlatmıştı. Dünyadaki diğer liderlerle görüşmeye devam edecek." şeklinde konuştu.

Yeni öğretim yılı

Kalın, "Pazartesi günü bütün güvenlik önlemlerini alacağız. Yeni döneme 60 bin temizlik, 20 bin sivil güvenlik görevlendirilecek. Öğrencilere yeni öğretim yılında başarılar diliyorum." dedi.

Karma eğitimle ilgili de konuşan Kalın şöyle konuştu: "Karma eğitim sistemi devam ediyor. Bunun yanında karma olmayan eğitim de verilebilir. Bu tamamen gönüllük esasına bağlı olarak hem eğitim veren kurum açısından böyledir hem de oraya çocuklarını gönderecek aileler açısından, çocuklar açısından... Dolayısıyla burada opsiyonları çoğaltmak suretiyle bir demokratik görev yerine getirilmiş oluyor."

YORUM EKLE
banner63
SIRADAKİ HABER