banner56

İstanbul Seçimleri İle İlgili Kritik Gün! Gözler YSK’ya Çevrildi

Yüksek Seçim Kurulu AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerinin iptali ve yenilenmesi istemiyle yaptığı olağanüstü itirazını bugün gündemine alarak görüşmeye başlaması bekleniyor.

banner94
İstanbul Seçimleri İle İlgili Kritik Gün! Gözler YSK’ya Çevrildi
banner112

31 Mart yerel seçimlerinin ardından olağan itiraz süreçleri tamamlandı. YSK'nin gündeminde, AK Parti ve MHP'nin yaptığı olağanüstü itirazlar ile AK Parti'nin Büyükçekmece seçim neticelerine dair yaptığı itiraz bulunuyor.

YSK'nin gündem toplantısı saat 14.00'te başlaması bekleniyor

AK Parti'nin olağanüstü itiraz dilekçesinde, oy sayım ve döküm cetvelleri mühürsüz olduğu, oy kaydırmaları yapıldığı, kayıp oy pusulalarının bulunduğu, kısıtlı seçmenlerin oy kullandığı, sandık kurullarının oluşumunda usulsüzlük yapıldığı iddia edilmişti.

AK Parti, İstanbul seçiminin iptali için YSK'ye, KHK ile kamu hizmetinden çıkarılan seçmenlerin bulunduğu listeyi içerir ek dilekçe de sunmuştu.

AK Parti'nin YSK temsilcisi Recep Özel, Büyükçekmece seçim sonuçlarına itirazını yapmış bu itirazın, içinde Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimine dair itirazların da yer alması sebebiyle olağanüstü itirazla birlikte görüşülmesini istemişti. YSK de bunu kabul etmişti.

MHP'NİN OLAĞANÜSTÜ İTİRAZI

AK Parti'nin ardından MHP de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Maltepe İlçe Belediye Başkanlığı seçimlerinin iptali istemiyle YSK'ye başvurmuştu.

YSK'nin, bugünkü gündem toplantısında bu üç başvuruyu birlikte ele alması bekleniyor.

Başvurunun Kurul gündemine alınmasından önce itiraz dilekçeleri tüm kurul üyelerine dağıtıldığı, Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğünün sistem üzerinden yaptığı ön çalışması da tamamlandı.

KAYNAK. A HABER

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2019, 17:32
YORUM EKLE
banner61
SIRADAKİ HABER