banner55

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Önemli Açıklamalar

Başkan Erdoğan, Reform Eylem Grubu Toplantısı'nda açıklamalarda bulundu.

banner96
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Önemli Açıklamalar
banner112

Başkan Erdoğan'ın konuşmasından satır başları ise şöyle:

Savaş yorgunu Avrupa'nın istikrar ve refaha ulaşmasında oyun değiştirici bir rol üstlendi. Bütünleşme süreci zaman içerisinde üyeler arasında uyumu artırarak AB'yi bir siyasi bütünleşme modeline dönüştürdü.

Tam 60 senedir AB'ye tam üye olmanın mücadelesini veriyoruz. Maruz kaldığımız onca çifte standarda rağmen asla vazgeçmedik, yolumuzdan geri dönmedik. Tam üyeliğe ulaşmak için elimizden gelen her türlü çabayı gösterdik, gösteriyoruz.

BOYUN EĞMEYECEĞİZ

AB kurumlarını kendi hırsları için istismar edenlere kesinlikle boyun eğmeyeceğiz. AB'nin Türkiye'ye olan ihtiyacı, Türkiye'nin AB'ye ihtiyacından daha çoktur. Türkiye'nin tam üye olarak yer almadığı bir Avrupa Birliğinin, 'kurucu değerlerini temsil iddiası' havada kalmaya mahkumdur.

DEMOKRASİ KALİTESİNİ YÜKSELTECEĞİZ

Son iki senede önceliğimiz demokrasimize kasteden FETÖ başta olmak üzere terör örgütleriyle mücadele olmuştur. Önümüzdeki dönemde FETÖ ve PKK başta olmak üzere mücadeleyi sürdürürken demokrasi kalitesini de yükselteceğiz.

EKONOMİMİZİ ATAĞA KALDIRACAK REFORMLARA HIZ VERMELİYİZ

Ekonomimizi güçlendirmek için yapısal reformlara daha fazla ağırlık vermemiz gerekiyor. Adalet Akademisi'ni yeni yapısıyla tekrar hizmete aldık.

Vatandaşlarımıza vize serbestisinin sağlanması Gümrük Birliği'nin güncellenmesi geliyor. Vize serbestisi sürecinde 72 kriterden 66'sını tamamlamış durumdayız. Kalan 6 kriterle ilgili atabileceğimiz adımları en kısa zamanda atarak AB'nin vize serbestisinde ne kadar samimi olduğunu da göreceğiz.

Gümrük Birliği'nin güncellenmesi birliğin de yararınadır. Hiç kimse Türkiye'yi sonuçta zararlı çıkacağı denklemi kabul etmeye zorlayamaz. Bizim için hiçbir şey Türkiye'den daha önemli değildir.

Vatandaşlarımızın temel hak ve özgürlüklerinin geliştirilmesi bizim için temel önceliktir. Bu doğrultuda atılması gereken adımların gerekirse adına Kopenhag değil Ankara kriterleri deyip yola devam ederiz.

KAYNAK: A HABER

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2019, 00:41
YORUM EKLE
banner59
SIRADAKİ HABER