banner54

Kapıköy Gümrük Kapısı yeniden açıldı

Van Kapıköy Sınır Kapısı'nda 2 yıl önce başlatılan modernizasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından yeniden hizmete açıldı.

banner95
Kapıköy Gümrük Kapısı yeniden açıldı
banner112

Van'ın Saray ilçesine bağlı Kapıköy Sınır Kapısı'nda 2 yıl önce başlatılan modernizasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından yeniden hizmete açıldı. Yaklaşık olarak 100 milyon TL'ye mal olan modernizasyon kapsamında yenilenen sınır kapısında İranlı turistler Türkiye'ye giriş yapmaya başladı.

2 yıl önce başlayan çalışmalar kapsamında 70 bin metrekare üzerine kurulan Kapıköy Sınır Kapısı içerisinde; yolcu giriş-çıkış peronları, idare hizmet binası, kaçak eşya ambarı, arama hangarı, X-Ray tarama sistemleri gibi çok sayıda modern alanlar bulunuyor.

İranlıların girişi ve yapılan çalışmalarla ilgili sınır kapısında açıklamalarda bulunan Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) Yönetim Kurulu Başkan Vekili Faruk Biner, Kapıköy Sınır Kapısı'nın, Van'ın İran'la, hatta Türkiye'nin doğuyla ciddi bir bağlantı ağının en önemli geçiş kapılarından biri olduğunu kaydetti.

Türkiye ve İran tarafından gerek ticaret yapan gerekse de turist olarak giriş-çıkış yapanların yıllarca ciddi sorunlar yaşadığına dikkat çeken Biner, "1968 yılından bu yana derme çatma da olsa bir serüvenle bugünlere kadar geldi. Şunu çok rahatlıkla söyleyebiliriz. Son 50 yıldır, sürekli gündemde olan ve önümüze bir problem olarak burası önümüze çıkıyordu. Bugün gördüğümüz manzara çok sevindirici ve gurur vericidir. Bugün 100 milyonluk bir yatırımla modern bir kapıya kavuşmuş olmamız, Van için, bölgemiz için, ülkemiz için çok önemlidir. Ülkemizin, bölgemizin ve ilimizin ekonomisi adına önemli bir karşılığı olacağına inanıyoruz." dedi.

"İran tarafında da aynı geçiş kolaylığının olmasını istiyoruz"

2 yıl önce fiziki şartların uygun olmadığına değinen Biner, Van TSO başta olmak üzere bakanlığın ve diğer tüm kurumların kapının yapılmasında emekleri olduğunu ifade etti.

Biner, "Komşumuz İran'ın bu ölçekte ve modern düzeyde karşılığında bir kapının yapılması ve geçişlerin bu denli rahat ve modern olması gerekiyor. Aynı şekilde yol ağının da bundan sonrası için erişebilir olması adına biz yine diyaloglarımızı sürdüreceğiz. Ben, şuna inanıyorum. Bugün bu kapının varlığı, komşumuz İran'ın aynı bu ölçekte bir kapı yapması konusunda kendilerine bir motivasyon olacaktır. Gelecekte burada olduğu gibi İran tarafında da aynı geçiş kolaylığının olmasını görmek istiyoruz." ifadelerini kullandı.

"24 saat çalışması için görüşmeler devam ediyor"

Gümrük Ticaret İşletme (GTİ) Müdürü Türkmen Baydar da sınır kapısının 24 saat çalışmamasının sebebinin İran'dan kaynaklandığını söyleyerek, kapının 24 saat çalışması adına görüşmelerin devam ettiğini ifade etti.

Baydar, şunları kaydetti: "Daha öncelerde burada 2 peron çalışıyordu. İran'dan gelenler bu peronlardan alınıyordu. Şimdi ise yolcular için 4 giriş, 4 çıkış peronumuz mevcut ve şu anda çalışıyorlar. Onun dışında minibüslerdeki pasaport işlemleri için bir polis memuru çalışacak. Sistemsel olarak hiçbir sıkıntımız yok. Nevruz'a yaklaştıkça, biz İran Gümrüğü ile toplantılar yapıyoruz. Bu toplantıda karar alınıyor. Örneğin; akşam saat 9'a kadar çalışma kararı alınıyor. Bunun görüşmesini henüz yapmadık ancak ileri ki dönemlerde bunu da yapacağız. Bizim kendi modern gümrüğümüzden dolayı tatil döneminde bir sıkıntı yaşamayacağız. İran tarafından sıkıntılar olabilir yine. Ancak bizde bu konuda bir sıkıntı olmayacak." 

YORUM EKLE
banner64
SIRADAKİ HABER