banner66

İsrail askerlerinin şehit ettiği Filistinli gencin cenazesi toprağa verildi

GAZZE (AA) - Gazze sınırında düzenlenen "Büyük Dönüş Yürüyüşü" sırasında İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu dün hayatını kaybeden Filistinli Ahmed Ömer Arafe (25) Deyr el-Belah kentinde son yolculuğuna uğurlandı. Anne...

banner97
İsrail askerlerinin şehit ettiği Filistinli gencin cenazesi toprağa verildi
banner112

GAZZE (AA) - Gazze sınırında düzenlenen "Büyük Dönüş Yürüyüşü" sırasında İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu dün hayatını kaybeden Filistinli Ahmed Ömer Arafe (25) Deyr el-Belah kentinde son yolculuğuna uğurlandı.

Anne Fethiye Arafe, AA muhabirine yaptığı açıklamada, oğlunun; geçen cuma gününden bu yana "geri dönüş hakkı ve ablukanın kaldırılması" talebiyle düzenlenen gösterilere katıldığını ifade ederek, "Dün öğlen yemeğini yedi, namazını kıldı, hazırlanıp gösteri alanına gitti." dedi.

Oğlunun şehadet haberiyle şok olduğunu ifade eden anne Arafe, "Büyük Dönüş Yürüyüşü'ne katılan tüm sivil vatandaşlar, İsrail silahlarının hedefinde." diye konuştu.

Fethiye, "kayıplarının onları, ulusal etkinliklere katılmaktan, Filistin topraklarına geri dönüş mücadelesinden vazgeçirmeyeceğini" vurguladı.

Yüzlerce kişinin katıldığı cenaze namazının ardından genç Filistinlinin naaşı, Deyr Belah'taki kabristanda toprağa verildi.

Filistinliler, Toprak Günü'nün 42'nci yılını anma kapsamında 30 Mart Cuma gününden bu yana abluka altındaki Gazze Şeridi'nin İsrail sınırında barışçıl gösteriler düzenliyor.

İsrail askerleri ise "sürgün edildikleri topraklarına geri dönmeyi ve 2006'dan beri Gazze'ye uygulanan hukuksuz ablukanın kaldırılmasını" talep eden sivil halkın üzerine gerçek mermilerle ateş açıyor. Gösterilerin başladığı ilk günden beri 19 Filistinli şehit oldu, bin 500'den fazlası yaralandı.

Filistinliler bu barışçıl gösterilerine altı hafta boyunca devam etmeyi planlıyor.

- Toprak Günü nedir?

İsrail, 30 Mart 1976'da ülkenin kuzeyindeki Celile bölgesinde yaşayan İsrail vatandaşı Filistinlilere ait binlerce dönüm araziye el koydu. Bunun üzerine Filistin halkı, bu gasbı protesto etmek için genel greve gitti ve gösteriler düzenledi.

İsrail polisi gösterilere katılan Filistinlilere ateş açarak 6 kişiyi şehit etti, çok sayıda kişiyi yaraladı.

"Toprak Günü" olarak anılan bu olay, İsrail ile Filistin arasındaki çatışmanın kaynağı olan toprak konusunda Filistinlilerin gösterdiği direnişin simgesi olarak görülüyor.

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2018, 16:31
YORUM EKLE
banner59
SIRADAKİ HABER