banner58

Almanlara FETÖ bahanesiyle telefon dolandırıcılığı iddiası

- Antalya'da kurdukları çağrı merkeziyle Almanya'daki bazı kişileri FETÖ bahanesiyle dolandırdıkları öne sürülen 11 şüpheli yakalandı - Almanya doğumlu olan şüphelilerin, bu ülkede yaşayan 511 kişinin 7 milyon avrosunu aldıkları öğrenildi - Şüphelilerin, düzenli Türkiye gelen ve burada ticaret yapan kişileri aradıkları öğrenildi

banner94
Almanlara FETÖ bahanesiyle telefon dolandırıcılığı iddiası
banner112

ANTALYA (AA) - Antalya'da kurdukları çağrı merkeziyle Almanya'daki 511 kişiyi, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) bahanesiyle dolandırdıkları iddia edilen 11 şüpheli gözaltına alındı.

İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri, FETÖ bahanesiyle telefonla dolandırıcılık yapıldığı bilgisi üzerine çalışma başlattı.

Almanya'dan Türkiye'ye gelen 3 Alman polisin de katkısıyla, aylarca süren teknik ve fiziki takibin ardından yeteri kadar delil elde eden ekipler, belirlenen adreslere düzenlenen eş zamanlı operasyonda, 11 şüpheliyi gözaltına aldı.

Almanya doğumlu şüphelilerin, kurdukları çağrı merkezi aracılığıyla bu ülkedeki yaşlı kişileri aradığı öğrenildi.

Kendilerini Alman polisi gibi tanıtan şüphelilerin, düzenli Türkiye'ye gelen ve burada ticaret yaptıkları belirlenen müştekilere "Türkiye'deki FETÖ soruşturmasında örgüte destek verdiğiniz gerekçesiyle hakkınızda tutuklama var. Tutukluluk kararını kaldırabilmek için 12 bin 500 avro vermeniz gerekiyor." dedikleri öne sürüldü.

- Müştekilerin evlerine sahte belge ve polisler de gitmiş

Şüphelilerin, inandırıcı olmak için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanmış gibi gösterilen sahte belgeleri de müştekilerin evlerine gönderdikleri belirtildi.

Polis gibi davranan şüphelilerden ikisinin, ikna edilen müştekilerin adreslerine giderek parayı elden aldıkları, bu şekilde 511 Alman vatandaşından toplam 7 milyon avro aldıkları ileri sürüldü.

Şüpheliler arasında bir Alman vatandaşının da olduğu bildirildi. Lüks bir yaşam süren zanlıların, çeşitli suçlara karıştıkları iddiasıyla bu ülkeden sınır dışı edildikleri öğrenildi.YORUM EKLE
banner61
SIRADAKİ HABER