banner52

Hükümetten Önemli Duyuru: Başvurular Başlıyor

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, çeyiz hesabı ödemeleri için bankalara müracaatların 17 Nisan'da başlayacağını, ilk ödemelerin ise Mayıs ayı içerisinde yapılacağını açıkladı.

banner97
Hükümetten Önemli Duyuru: Başvurular Başlıyor
banner112

Bakan Selçuk, çeyiz hesabı açtıranlara desteğe dair yapmış olduğu açıklamada, 3 senelik zamanı doldurarak evlenen katılımcıların gerekli müracaatları hesaplarının bulunduğu bankalara yapabileceklerini söyledi.

15 bankada 22 bin 344 katılımcının çeyiz hesabı açtığını açıklayan Bakan Selçuk, çeyiz hesabı açanların evlilik tarihinden evvel en az 3 sene düzenli olarak ödeme yapmaları gerektiğini söyledi.

Kişilerin 27 yaşını doldurmadan ilk evliliklerini yaptıkları takdirde devlet katkısı ödemelerini alabileceğini bildiren Bakan Selçuk, "18 yaşından küçükler adına veli veya yasal vasi tarafından çeyiz hesabı açılabilir.

DEVLET KATKISI ORANLARI

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, 2019 sene için çeyiz hesabında katılımcıların yatıracağı aylık alt limitin 155 lira 26 kuruş, üst limitin ise bin 552 lira 65 kuruş olduğunu dile getirdi.

Selçuk, üç aylık ödemeyi seçenlerin bu rakamların üç katını yatırabileceğinin de altını çizdi. Selçuk, çeyiz hesabına yapılan devlet katkısı oranlarına dair şu bilgileri verdi:

3 senelik birikim neticesinde alınacak devlet katkısı oranı yüzde 10'dan yüzde 20'ye, verilebilecek en yüksek tutar 4 bin liradan 6 bin 500 liraya; 4 senelik birikim neticesinde alınacak devlet katkısı oranı yüzde 15'ten yüzde 22'ye, verilecek en yüksek tutar 4 bin 500 liradan 7 bin 500 liraya; 5 yıl ve üzerindeki sürede alınacak devlet katkısı oranı yüzde 20'den yüzde 25'e, verilebilecek en yüksek tutar 5 bin liradan 9 bin liraya çıkarılmıştır.

Bakan Selçuk, çeyiz hesabı ile yuva kurmayı düşünen gençleri tasarruf etmeye teşvik etmek ve biriktirdiği meblağa belirli bir oranda devlet katkısı sağlamayı amaçladıklarını söyledi.

KAYNAK: A HABER

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2019, 17:41
YORUM EKLE
banner62
SIRADAKİ HABER