banner55

Trump ve Sisi, İhvan'ın "terör listesi"ne alınmasını istiyor

Beyaz Saray, ABD Başkanı Donald Trump'ın Müslüman Kardeşler'i "terör örgütü" ilan etmeye hazırlandığını açıkladı. Müslüman Kardeşler’in uluslararası terör örgütü ilan edilmesini Trump ve Sisi'nin istediği belirtildi.

banner93
Trump ve Sisi, İhvan'ın "terör listesi"ne alınmasını istiyor
banner112

Trump yönetimi, Mısır’ın en eski İslami hareketlerinden Müslüman Kardeşler’i (İhvan-ı Müslimin) "yabancı terör örgütü" ilan etmeye hazırlanıyor.

Beyaz Saray Basın Danışmanı Sarah Sanders, email ile yaptığı açıklamada “Başkan, ulusal güvenlik ekibiyle ve bölgede benzer kaygıları paylaşan liderlerle görüştü, bu niteleme iç süreçlere doğru ilerliyor.” ifadelerini kullandı.

ABD’li üst düzey bir yetkiliye göre Müslüman Kardeşler’in "uluslararası terör örgütü ilan edilmesi"ni Trump’tan isteyen darbeci Abdulfettah El Sisi. Sisi 9 Nisan’da Washington’da Trump’la özel bir görüşme yapmıştı.

Müslüman Kardeşler, Mısır’da terör örgütü ilan edilmiş durumda. 2013’te iktidardaki Müslüman Kardeşler’den Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi darbe ile deviren ve bir yıl sonra göstermelik seçimle cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturan Sisi, ülkedeki Müslümanlara karşı baskı ve zulüm politikaları izliyor.

Beyaz Saray ulusal güvenlik danışmanı John Bolton ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da Müslüman Kardeşler’in "yabancı terör örgütü ilan edilmesini" destekliyor.

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2019, 12:44
YORUM EKLE
banner63
SIRADAKİ HABER