banner54

Tam 23 yıl oldu

Sırpların 1995 yılında 8 bin 372 Müslüman Boşnak’ı acımasızca öldürdüğü Srebrenitsa Katliamının 23. yıl dönümünde yine gözyaşları sel oldu.

banner94
Tam 23 yıl oldu
banner112

Hollandalı askerlerin, Boşnakları Sırp askerlerine teslim ederek ortak olduğu Srebrenista katliamının kurbanlarını rahmetle yâd ediyoruz... En az 8 bin 372 sivil Müslümanın Sırplarca hunharca katledildiği soykırım, aradan 23 yıl geçmesine rağmen Boşnak halkı için kapanmayan bir yara olmaya devam ediyor. İkinci Dünya Savaşı’nın ardından Avrupa’da yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak nitelendirilen Srebrenitsa soykırımı, hem yaşanan vahşet hem de batının 10 gün boyunca kanlı saldırılara seyirci kalması nedeniyle bir utanç olmaya devam ediyor. Srebrenitsa’da 11 Temmuz 1995’te başlayan 10 günlük sürecte 8 bin 372 Boşnak sivilin Ratko Mladic komutasındaki Sırp askerler tarafından hunharca öldürüldüğü soykırım, sadece Bosna Hersek’te değil, tüm dünyada acının ve adalet arayışının sembolü haline geldi.

170 KURBAN HÂLÂ DEFNEDİLEMEDİ

Soykırımın yıldönümünde bugün öldürüldükten yıllar sonra farklı toplu mezarlarda bulunan ve kimlik tespitleri tamamlanan 35 kurban, Potoçari Anıt Mezarlığı’na defnedilecek.

Halihazırda 6 bin 575 kurbanın mezarının bulunduğu Potoçari Anıt Mezarlığı’na defnedilen soykırım kurbanlarının sayısı, bugünkü cenaze töreninin ardından 6 bin 610’a yükselecek. Bosna Hersek Kayıp Kişiler Enstitüsünün verilerine göre, kimlik tespiti yapılmış ancak bazı uzuvları bulunamadığı için henüz defnedilmeyen 170 kurban var.

KATİLLER HÂLÂ SERBEST

Yaklaşık bin 600 soykırım kurbanının halen kayıp olduğu gerçeği ise Srebrenitsa yarasının neden hâlâ kapanamadığının en önemli göstergesi.
Yaranın tazeliğini korumasının bir diğer nedeni de genç yaşlı demeden sadece Müslüman oldukları için katledilen masum insanların katillerinin hâlâ serbest dolaşıyor olması.

BM Barış gücü olarak o dönemde Bosna’da görev yapan Hollandalı askerlerin, Sırp saldırılarını görmezden gelmesi ve kendisine sığınan 300 Boşnak sivili Sırp kasaplarına teslim ettiği Srebrenitsa soykırımında adalet hâlâ yerini bulmuş değil. Eşini, çocuğunu, kardeşini ve birçok akrabasını kaybeden binlerce Bosnalı Müslüman, vahşeti hâlâ ilk günkü gibi derinden yaşıyor.

Srebrenitsa soykırımında hayatta kalmayı başaran Ramiz Nukic, 14 yıldır soykırım kurbanlarının izini sürüyor. Nukic, 14 yıldır “ölüm yolu” olarak da bilinen orman yolunda Srebrenitsalı kurbanların kemiklerini ve eşyalarını topluyor.

KATLİAMIN GELİŞİMİ

Yugoslavya’nın çöküşü üzerine 1992 yılında Sırpların Bosna’da başlattıkları soykırımın ardından bölgeye zoraki olarak müdahale eden Birleşmiş Milletlerin güvenli bölge ilan ettiği 6 bölge arasında Srebrenitsa da bulunmaktaydı. Savaştan önce nüfusu 24 bin civarında olan kentin nüfusu diğer bölgelerden gelen göçlerle 60 bin civarına gelmişti. Artık Srebrenitsa ’açlık’ ve ’hastalıklar’ ile mücadele eden bir yere dönüşmüştü. Üstelik Boşnakların ellerindeki silahlar da BM Barış Gücü tarafından koruma gerekçesiyle toplanmıştı.

1992 Bosna Savaşı’ndan sonra Sırbistan, Bosna-Hersek’in stratejik alanı haline geldi. Özellikle ülkenin doğu tarafı Avrupa Birliği tarafından yasak bölge ilan edildi. Bu bölge içinde Sırbistan’ın o zamanki başkenti Srebrenitsa da vardı. Bu da Bosna Hersek Silahlı Kuvvetleri için bir fırsat olarak değerlendirildi. Ayrıca Bosna Hersek’in bütün maddi varlığı olan en büyük maden ocakları da ülkenin tek geçim kaynağıydı. Bu da Sırplar için bir araç olarak değerlendirildi. Müslüman nüfusun çoğunlukta olduğu ve Sırp zulmüne karşı yetersiz imkânlarla karşı koymaya çalışan Srebrenitsa’nın Tanjarz Kırsalı’nda tam 10 bin kişiyi esir alan askeri grup, Srebrenitsa katili Ratko Mladiç’in emriyle esirleri öldürmeye başladı.

ÇOLUK ÇOCUK KATLETTİLER

11 Temmuz 1995 günü Sırp katil General Ratko Mladiç silahlarından arındırılmış kente hiç zorlanmadan girdi. Sonra da Sırp askerler Müslüman Boşnakları çocuk ve kadın demeden yollarda, dağlarda katlettiler. Sırp askerler cesetlerin kimlikleri tespit edilmesin diye cesetleri parçalayarak sayıları 64’ü bulan toplu mezarlara gömdüler. Sırp vahşeti Avrupa’dan yüz bularak doruğa çıktı ve tam 5 gün süren katliamda 8 bin 300 kişi öldürülürken kalan 2 bin 700 kişi de serbest bırakıldı.

Uluslararası Savaş Suçluları Mahkemesi tarafından Srebrenitsa Soykırımı’ndan dolayı aranan, yargılanan ve mahkum olan Sırp katil üst subaylar ve siyasilerin arasında, Momcilo Krajisnik, Bilyana Plavsiç, Ratko Mladiç ve Zdravko Tolimir’in isimleri bulunuyor.

YORUM EKLE
banner65
SIRADAKİ HABER