banner55

Rusya’dan Mesaj Var: Türkiye Yalnız Değil Su-57 Veririz

Türkiye'nin, S-400'lerin temin edileceği ilk NATO ülkesi olmasına sayılı günler kaldı. ABD'nin baskısı artıyor, Rusya'dan destek mesajları geliyor.

banner100
Rusya’dan Mesaj Var: Türkiye Yalnız Değil Su-57 Veririz
banner112

Rus devlet savunma sanayi şirketi Rosteh'in Üst Yöneticisi Sergey Çemezov, ABD'nin Türkiye'ye F-35 tehditlerinden sonra açıklama yaptı.

Çemezov, Türkiye'nin ABD karşısında kararlı duruşa övgülerde bulunarak "Türkiye'nin bu yönde eşi görülmemiş bir baskı altında olduğunu hepimiz görüyoruz bildiğim kadarıyla Ankara, S-400 sözleşmesinin uygulanması için son derece doğrudan ve tutarlı bir duruş sergiliyor.

TÜRKİYE İLE İŞ BİRLİĞİNİ GELİŞTİRMEK ÇOK ÖNEMLİ

S-400'lere dair sözleşmenin 2017'de imzalandığını hatırlatan Çemezov, "NATO'daki ortakların baskılarına boyun eğmemesi, Türk hükümetinin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bağımsız dış politikasını gösteriyor. Bu sene sonuna kadar tüm sevkiyatı tamamlamayı planlıyoruz. Bu, hem bizim hem de Türkiye için çok önemli bir sözleşme.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın S-400'ün ardından S-500 hava savunma sistemlerinde de iş birliğine gidebileceğine yönelik sözlerini değerlendiren Çemezov, "S-500, dünyada benzeri olmayan Rusya'nın en son hava savunma sistemi ve geliştirme aşamasında. Türkiye ile hava savunma sistemi alanında iş birliği geliştirmek bizim için çok önemli.

Çemezov, Türkiye'nin S-500 projesinde ortak olmaya yönelik isteğini memnuniyetle karşıladıklarını söyleyerek, "Ülkelerimiz, bu alanda teknolojik iş birliği geliştirebilecek yetkinliğe sahip.

İŞ SADECE ANLAŞMAYA KALIR

Sergey Çemezov, Türkiye'nin savunma sanayisinde ithalatı azaltmak için etkin adımlar attığını belirterek, şunları söyledi:

2000'lerin başında Türk teknolojisinin savunma sanayisindeki payı düşükken, günümüzde bu oran yüzde 70'e çıkmış durumda. Türkiye, hafif silahlar, özel zırhlı araçlar ve insansız hava araçlarının üretiminde güçlü bir yetkinliğe sahip.

Türkiye'nin savunma sanayisini geliştirmeye yönelik isteğini desteklemeye hazırız. Eğer Rus teknolojilerinin transferi ve üretimin yerelleştirilmesi konusunda Türkiye'den teklif olursa bunu memnuniyetle değerlendiririz. Gerisi, müzakerelerin ardından varılacak anlaşmalara kalır.

HER TÜRLÜ DESTEĞE HAZIRIZ

Rosteh CEO'su Çemezov, Rusya'nın 5'inci nesil savaş uçağı Su-57'nin ihracatına izin veren gerekli evrakların imzalandığına işaret ederek, "Öncelikle, Rusya Savunma Bakanlığı'nın Su-57 ihtiyacını karşılamayı hedefliyoruz. Su-57, olağanüstü karakteristik özelliklere sahip ve bu nedenle gelecekte ihracatına yönelik potansiyeli de değerlendiriyoruz.

Su-57'lerin bölgedeki potansiyelini de memnuniyetle karşıladıklarını söyleyen Çemezov, "Türkiye, bu uçak için cazip bir pazar. Eğer Türkiye, Rus Su-57 savaş uçağı almak isterse bu alanda iş birliği yapmaya hazırız.

KAYNAK: A HABER

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2019, 16:56
YORUM EKLE
banner61
SIRADAKİ HABER