banner54

Esed rejiminin PKK hamlesi operasyonu etkiler mi?

Esed rejimine bağlı silahlı güçler, PKK terör örgütünün işgalindeki Münbiç’in batısında yer alan Arima beldesine girdi. PKK teröristlerinin çekilmesiyle bölgeye rejimin girmesi neyi ifade ediyor?

banner99
Esed rejiminin PKK hamlesi operasyonu etkiler mi?
banner112

ESED REJİMİ İLE PKK ARASINDAKİ İTTİFAK

Münbiç’teki hareketliliğin temelinde iki önemli gelişme var. Biri Türkiye'nin Fırat'ın batısına yönelik operasyon ilanı diğeri de Amerikan askerlerinin Suriye’den çekilme kararı.
Peş peşe meydana gelen bu gelişmeler sonrası PKK terör örgütü Esed rejimiyle temasa geçti. Bir dizi görüşmeler yapıldı. 

ÖSO TAM MÜNBİÇ'E İLERLERKEN REJİM ASKERLERİ ORTAYA ÇIKTI

Türkiye’nin operasyondaki ilk hedefi Münbiç. Münbiç tam Fırat'ın batısında kalan son nokta. Özgür Suriye Ordusu son 24 saatte Münbiç'i kuşatmaya yönelik büyük bir harekat başlattı. İşte tam bu sırada PKK-Esed rejimi arasındaki anlaşma sahaya sürüldü. PKK teröristleri Münbiç’in batısındaki Arima beldesinden çekildi, buraya rejim askerleri giriş yaptı.

REJİMİN BU MÜDAHALESİ NE ANLAMA GELİYOR?

PKK'ın kaçıp rejime bıraktığı yer Fırat'ın doğusu değil batı yakasında kalıyor. Rejimin buraya girmesi ÖSO’ya karşı bir ön alma hazırlığı olarak dikkat çekiyor. Rejim Münbiç’in batısında yer alan bir beldeyi ele geçirmiş olabilir ama bu rejimin Münbiç’i alması anlamına gelmiyor.

PKK TERÖR ÖRGÜTÜ NE YAPMAYA ÇALIŞIYOR?

PKK terör örgütü Münbiç'in merkezini değil batısındaki kırsalda yer alan bir beldeyi rejime bıraktı. Bölge Münbiç yolu üzerinde yer alıyor. Terör örgütü burada ÖSO ile rejimin karşı karşıya gelme ihtimalini hesaplamış olabilir. 

REJİM İLERLERLERSE NE OLUR?

Esed'e bağlı güçler Münbiç'in batısıyla yetinmeyip, PKK'nın da boşaltmasıyla Münbiç'e kadar ilerlerse Türkiye'nin operasyonu ne olur? Bu çok sorulan bir soru. PKK’nın önceliği Münbiç’i bırakmak değil Münbiç’in etrafını rejime bırakıp, ÖSO ile rejimi karşı karşıya getirmek. Eğer bu olmaz da PKK Münbiç’i de bırakmak zorunda kalırsa rejim burada PKK’nın yardımına gidebilir.

AFRİN'DE DE BENZERİ OLMUŞTU

PKK-rejim arasındaki bu işbirliği geçtiğimiz Ocak ayındaki Zeytin Dalı harekatında da yaşanmıştı. Öso Afrin’de PKK’yı köşeye sıkıştırınca terör örgütü rejimden yardım istemiş, Esed’e bağlı silahlı gruplar güneyden Afrin’e girmeye kalkmış daha ilk teşebbüslerinde Türk askerinin havan toplu müdahalesiyle kaçmak zorunda kalmışlardı. Hatta rejime yakınlığıyla bilinen Lübnan merkezli Al Mayaden televizyonu o anları canlı olarak yayınlamıştı.

AFRİN’DE PKK TERÖRİSTLERİNE YARDIMA GELEN REJİMİN PÜSKÜRTÜLDÜĞÜ ANLARIN GÖRÜNTÜLERİ
https://www.youtube.com/watch?v=9poB4dEz-Qs

PKK’NIN BU HAMLELERİ UZUN ÖMÜRLÜ OLMAZ

Afrin’de ortaya çıkan tablo PKK’nın medet umduğu rejimin aslında kendine bile faydası olmadığının göstergesiydi. Rejim yıllardır Fırat’ın doğusunda yok. Bu süreçte PKK Fırat’ın doğusunda Esed’le işbirliğine girse de kendileri adına olumlu bir sonuç almaları çok zor.

PKK-REJİM HEM İŞBİRLİĞİ YAPAR HEM ÇATIŞABİLİR

Kaldı ki Kamışlı, Haseki gibi bölgeler rejim tarafından 2011 sonrası PKK teröristlerine teslim edilmişti. Ve bu süreçte bir çok kez rejim askerleriyle PKK teröristleri arasında Kamışlı’da her iki taraftan onlarca kişinin öldüğü çatışmalar yaşanmıştı. Benzer durum Deyruzzor için de geçerli. İki taraf Deyruzzor’da da bir çok kez çatışmaya girdi halen o bölgedeki gerginlik devam etmekte.

Haber7

YORUM EKLE
banner63
SIRADAKİ HABER