ASIL GÜNDEMİMİZ NE OLMALI?

Türkiye’nin gündemi sürekli değişiyor. Her şeyi çok çabuk unutuyoruz. Hatta o kadar çok olay oluyor ki, gündemde olan birçok şeyi kaçırıyoruz. Doların yükselmesi, altın fiyatlarının dengesiz  olması. Dış güçlerin ülkemiz üzerine oynadıkları oyunlar vs. En son seçim rüzgarı esti ülkemizde ve sevinenler üzülenler oldu bu seçimde. Herkes günlerce bu seçimi konuştu. Herkes kendi fikrini insanlara anlattı ve kendi partisine oy vermesi için bir sürü uğraş verdi.

Aklıma takılan ve hep merak ettiğim nokta, ne zaman çözüme ulaşacak ve bu konu vatanımın güzel insanlarının derdi haline gelecek diye yıllarca bekledim. Ümidimi yitirmiş değilim, mutlaka birgün insanlar bunun farkına varacak. İnşaallah o gün çok geç olmaz.

Farkına varamadığımız konu maneviyatımız ve Allah-u Zülcelal’e olan kulluk vazifemiz.Abdullah İbni Muâviye el-Gâzirî (radıyallahu anh) anlatıyor:

“Hazreti Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm) şöyle buyurdu: “Üç şey vardır. Kim onları yaparsa imanın tadını alır: Sadece Allah’a kulluk eden, Allah’tan başka ilâh olmadığını bilen, her yıl gönül hoşluğuyla zekâtını veren!

Dünya telaşıyla hayatımızın en önemli vazifesi olan kulluk görevini aksattık, aksatmaya da devam ediyoruz. Bundan rahatsız da değiliz. Her kesimden bir çok insanla görüşüyoruz. Yazımızın  başında da söylediğimiz gibi gündem hep farklı.

Ne hükümet yetkililerinden ne de Diyanet İşleri Başkanlığından bu konu ile ilgili yeteri kadar çalışma yapılmıyor. Esnaf kardeşlerimiz insanların güvensiz olmasından,aldıkları çek ve senetlerin geri dönüşünde sıkıntı yaşamalarından, açık hesap olarak çalışan tüccarlar tahsilatta sıkıntı yaşadıklarından yakınıyor. Cami hocalarımız cemaatin az olmasından, öğretmenler öğrencilerden, anne babalar evlatlarından, kısacası herkes birşeyden şikayetçi.

Ama kimse bu sorunların temelinde ne yatıyor, biz insanlar olarak neden bu kadar güvensiz bir hale geldik, diye düşünmüyor. Düşünsek bile bunun düzelmesi için bir çabanın içerisinde, malesef, olmuyoruz.

Aklınıza neymiş bu sorun diye düşünceler dolaşmaya başladı değil mi?

Allah-u Zülcelal Zariyat suresi 56. Ayeti kerimede diyor ki: “Ben, insanları ve cinleri ancak Bana kulluk etsinler diye yarattım.”

Yaptığımız en büyük hata; kardeşlerim, abilerim, ablalarım, bu ayeti ve buna benzer sohbetleri mutlaka işittiğimiz halde işittiklerimizden, herşeyi terkedip dağlara çıkıp çobanlık yapmak veya riyazet halinde yaşamak aklımıza geliyor. Peygamber efendimiz(Alethissalatü vesselam) ne diyordu:”Yarın kıyametin kopacağını bilsen elindeki fidanı dik.” Yani Allah'a bağlanmak dünyadan el etek çekmek değildir kardeşlerim. Biz kalbimizi Allah-u Zülcelal’e bağlamadığımız O’na değil de başka şeylere sevdalandığımız için tüm bu sıkıntıları çekiyoruz. Yapılması gereken şey aslında çok kolay, herkes birey olarak Allah-u Zülcelal’in bize bahşettiği iman nimetinin ne kadar değerli olduğunun farkına varıp bunun  için mücadele etmeye başlamasıdır.

Her insan yeryüzünde Allah-u Zülcelal’in halifesidir.

Sen düzelirsen, senin düzelmen çevrendeki bir çok insanın düzelmesine vesile olacaktır.Senin vesilenle düzelen insanlar başkalarını düzeltmek için çalışacak böyle böyle çığ gibi büyüyen bu tebliğ çalışması kısa zamanda tahmin bile edemeyeceğimiz noktalara gelecek ve artık herkesin şikayetçi olduğu sorunlar bir bir ortadan kalkmaya başlayacak.

Bu yazıyı okuyan abilerim, ablalarım, kardeşlerim, henüz hiçbir şey için geç değil. Biz Allah-u Zülcelal’e dönersek Rabbimiz de bu yolda bizim yürüyen ayağımız, işiten kulağımız, gören gözümüz olacak ve Rabbimiz bizi sevecek. Allah-u Zülcelal sevdiği kulu üstün ahlakla süsler. Güzel ahlak sahibi olan insanın da herkese faydası olur. Sonuç olarak şikayetlerimiz yerini şükre ve hamd etmeye bırakmak zorunda kalır. Bu şekilde yaşayan toplumda bereket olur huzur olur.

Dediğim gibi hiçbir şey için geç değil. Gel sen de tövbe et ve sıkıntılarından kurtul.

Allah-u Zülcelal’e emanet olun

Esselamualeykum.

YORUM EKLE
YORUMLAR
bulent sivritas
bulent sivritas - 13 ay Önce

gerek guncel konular gerekse yasanmasi gerekenler uzerine dusundurucu bir yazi olmus ellerinize saglik

Deli Bekir
Deli Bekir - 12 ay Önce

Peki..

Sefa akkaya
Sefa akkaya - 9 ay Önce

Ağzına diline eline sağlık