70 Yıllık Günahın Tövbesi

Hz Musa Aleyhisselam zamanında uzun bir süre yağmur yağmadı. İnsanlar Hz Musa Aleyhisselam’ın yanına gelerek:

              Ya Resul Allah! Kuraklık başladı. Ziraatlerimizin hepsi kurudu. Allah’ Zülcelal’e dua et, bize yağmur versin dediler. Yanlarında hz Musa Aleyhisselam olduğu halde beraberce sahraya çıktılar ve Allah’u Zülcelal’e dua ettiler. Gökyüzünde hiçbir değişiklik olmadığı gibi sıcaklık daha da arttı. Hz Musa Aleyhisselam bu duruma çok kötü üzüldü ve Allah’u Zülcelal’e:

              Ya Rabbi benim senin yanında kıymetim yoksa da, sen ahir zaman peygamberi Muhammed s.a.v hürmetine bize yağmur ver diye dua etti. Allah’ Zülcelal buyurdu ki:

              Ya Musa! Benim yanımda senin kıymetin vardır. Siz yetmiş bin kişisiniz. Ancak sizin aranızda yetmiş senedir bana günahla harbeden bir kişi var. Onu aranızdan çıkarın ben size yağmur vereyim Musa Aleyhisselam dedi ki:

              Ya Rabbi! Ben yetmiş bin kişiye sesimi nasıl duyurayım. Benim sesim onlara ulaşmaz Tabi kardeşlerim Allah’u Zülcelal’e hiçbir zorluk yoktur. Rabbimiz dedi ki sen seslen ben senin sesini herkese ulaştıracağım.

              Sonra Musa Aleyhisselam halka döndü ve seslenmeye başladı aramızda yetmiş senedir Allah’u Zülcelal’e isyan eden birisi var o aramızdan çıkarsan Allah’u Zülcelal bizlere yağmur yağdıracak diye seslendi. Bunu duyan halk birbirlerine bakmaya başladı acaba kim bu acaba kim! Toplulukta büyük bir şaşkınlık ve herkes çıkacak o günahkarı bekliyorlar. O yetmiş sene asi gelen şahısta etrafına baktı ve o kişinin kendisi olduğunu biliyordu ama bu kadar insanın içersinde  nasıl çıkıpta kendisini ifşa edecekti.

Böyle bir durumda tek çare vardı ve o da o çareye sığında eğildi ellerini açtı ve dua etmeye başladı. Ya Rabbi ben yetmiş senedir sana asi geliyorum. Ben pişman oldum ve senden özür diliyorum bundan sonra ölünceye kadar tüm vaktimi sana ibadetle geçireceğim diye dua etti. O adam bu şekilde pişman olur olmaz gökyüzünde bulutlar oluştu şimşekler çaktı ve öyle bir şiddetli yağmur yağmaya başladı ki, Hz Musa Aleyhisselam dedi ki:

Ya Rabbi! Aramızdan hiç kimse çıkmadı. Sen yine de yağmur verdin. Allah’ Zülcelal:

Ya Musa! O yetmiş senedir bana asi gelen kulumun hürmetine size yağmur verdim. Buyurdu.

              İşte bakın kardeşlerim bir dakikanın içinde Allah’u Zülcelal’in dostu oldu. İşte  Allah’u Zülcelal  kullarına karşı böyle şefkat ve merhamet sahibidir. Ne anne ne baba onun kadar şefkatli olamaz. Musa Aleyhisselam bu durum karşısında çok şaşırdı ve dedi ki:

              Ya rabbi keşke ben onu görebilseydim dedi. Sen onun hürmetine bize yağmur verdiğin dostunu görebilseydim Allah ‘u Zülcelal buyurdu ki: Ya Musa O bana yetmiş sene asi geldi. Yine de onu örttüm kimseye göstermedim. Şimdi bana karşı tövbe etti ve Salih bir kul oldu. Ben onu sana nasıl göstereyim.

İşte Allah’u Zülcelal böyledir sevgili kardeşlerim. Eğer tam olarak idrak edersek, böyle şefkat ve merhamet sahibi olan Rabbimize aşık olmak hak değilmidir. Haktır ama maalesef yapmıyoruz.

Benim güzel kardeşim Belkide hayatımızda yapacağımız tövbeler bizim kurtuluşumuz olacak. O yüzden iş içten geç meden tam bir pişmanlık la ellerini aç ve Rabbine tövbe et.

Hadi aç ellerini Ya Rabbi ben pişmanın keşke yapmasaydım inşallah bir daha ben yapmayacağım diye dua et Rabbine  sakın beni affet diye umutsuzluğa kapılma bak az önce anlattık 70 sene asi olan kulu samimi bir tövbe ile affetti gel sende pişman oö hadi birlikte tövbe edelim aç ki Rabbin seni affetsin aç ellerini ve tekrar et. Ya Rabbi Bütün yapmış olduğum günahlardan ben pişmanım  keşke yapmasaydım inşallah bir daha ben yapmayacağım. Bak bu kadar kolay Rabbim iki cihan da da sizinle olsun. Rabbime dost olun inşallah bu fani dünyada da hakkıyla kulluk ederek son nefeste imanla ölmeyi ve son nefesimize kadar tevbe üzere yaşamayı bizlere nasip etsin .

Hepinizi en güzele Allah’u Zülcelal’e emanet ediyorum

essselamualeykum

YORUM EKLE